... ...
Email
Titulka

Technická kontrola

Ako sa pripraviť na technickú kontrolu

Informácie, ktoré Vám chceme v rámci tohto príspevku poskytnúť, majú poslúžiť ako jednoduchý návod na plynulé absolvovanie technickej a emisnej kontroly Vášho vozidla. Zahŕňajú všetko od prípravy až po ukončenie kontroly.

Prevádzkovateľ /vodič/ vozidla je povinný pristaviť na technickú kontrolu vozidlo čisté, s povinnou výbavou. Povinnú výbavu k Vášmu vozidlu môžete nájsť tu. (líši sa podľa druhu a kategórie vozidla).

Nákladné vozidlá musia byť pristavené zaťažené nákladom. Ponúkame našim zákazníkom možnosť dováženia valníkových vozidiel dodatočným zaťažením. Túto službu je však nutné vyžiadať minimálne 30 minút pred začiatkom technickej kontroly.

Prečo navštíviť našu STK...

Už od začiatku svojej činnosti sme sa rozhodli poskytovať zákonom predpísané kontrolné služby úplne novým spôsobom, orientovaným na potreby zákazníka. Vďaka dostatočnej kapacite našich dvoch kontrolných liniek, objednávaciemu systému a zodpovedajúcemu počtu zamestnancov, nemusíte strácať veľa času čakaním.

Ako zvýšiť pravdepodobnosť, že absolvujete technickú kontrolu na prvýkrát?

Venujte kontrole Vášho vozidla pred návštevou STK pár minút a zvýšte tým pravdepodobnosť absolvovať technickú kontrolu na prvý krát.

  • 1.nezabudnite na povinnú výbavu svojho vozidla,
  • 2.kompletná autolekárnička (motolekárnička) - pozor na dobu expirácie (obsah lekárničky nájdete tu),
  • 3.skontrolujte si vonkajšie osvetlenie vozidla (obrysové svetlá, stretávacie svetlá, diaľkové svetlá, svetlá do hmly, smerové svetlá, spätné svetlá a brzdové svetlá),
  • 4.skontrolujte funkčnosť znižovania predných svetlometov (pri zasvietení stretávacími svetlometmi na kolmú stenu, a použití funkcie na znižovanie sklonu svetlometov, by ste mali pozorovať viditeľné zníženie lúča svetlometov - po vrátení ovládača do polohy "0" by sa lúč svetla mal vrátiť do pôvodnej polohy, pri ručnom nastavovaní),
  • 5.kontrola bŕzd počas skúšobnej jazdy (vozidlo pri stlačení brzdového pedála viditeľne spomaľuje, nevybočuje pri brzdení z priameho smeru, brzdový pedál je dostatočne tvrdý, pri brzdení sa neozýva žiadny škripot alebo piskot z bŕzd, parkovacia brzda udrží vozidlo aj na svahu bez problémov),
  • 6.kontrola prednej nápravy a riadenia,
  • 7.kontrola pneumatík (predpísaná hĺbka dezénu je minimálne 1,6 mm pri letných pneumatikách a 3 mm pri zimných pneumatikách),
  • 8.zasklenie vozidla (prasknuté predné sklo – prasklina môže mať priemer max 20 mm, na prednom skle a predných bočných sklách nesmú byť umiestnené tieniace fólie).

Tu sa totiž chyby zistené pri technických kontrolách prejavujú najčastejšie.

Pri kontrole stačí využiť svoje zmysly a „sedliacky“ rozum, aby ste zistili, že s autom nie je niečo v poriadku. Väčšina chýb sa dá rozpoznať aj zrakom, sluchom alebo pri jazde. Pokiaľ cítite napr. nepríjemné vibrácie pri riadení, počujete škrípanie bŕzd a podobne, neodkladajte zbytočne riešenie týchto nedostatkov a nechajte si skontrolovať vozidlo odborníkom v servise. Odklad prípadnej opravy sa môže neskôr veľmi predražiť.

Kedy technickú kontrolu nie je možné vykonať?

Ak nepredložíte ustanovené doklady

Pred kontrolou je dobré si uvedomiť, že v prvom rade nám ide o Vašu bezpečnosť a bezpečnosť Vašich blízkych. Sme preto radi, že Vám môžeme informáciami zistenými o Vašom vozidle pomôcť a prispieť tak k Vašej spokojnej a hlavne bezpečnej jazde.

email

home